Strona o Stadionie Śląskim  
Strona główna
Historia
Konstrukcja
Mecze Piłki Nożnej
Gwiazdy Piłki na Stadionie Śląskim
Galeria
 

Widownia

Początkowo trybuny stadionu mogły oficjalnie pomieścić 87 000 widzów, jednak regularnie zasiadało na nim od 90 000 do 100 000 kibiców, toteż szybko przylgnęło do niego miano stutysięcznika. Rekord frekwencji – 120 000 osób – padł 18 września 1963, podczas meczu piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze – Austria Wiedeń. Międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa wymusiły – z biegiem czasu – stopniowe zmniejszanie jego pojemności.

Obecnie trybuny mogą pomieścić 47 202 widzów, jednak dzięki planowanym przebudowom widownia ma docelowo posiadać około 60 000 miejsc siedzących sprawiając, że Stadion Śląski ponownie znajdzie się w gronie największych stadionów europejskich.



Wieża

Wieża, będąca od samego początku symbolem stadionu i znajdująca się w centralnej części obiektu, mieściła dawniej m.in. biura. Obecnie jest w modernizacji. Według projektu będzie oszklona. Na samej górze będzie znajdować się kawiarenka. Wewnątrz samej wieży ma powstać Muzeum Stadionu Śląskiego. W środku wieży ma kursować winda.

 Stadion Śląski, widok na wieżę

Dach

W 2005 ostatecznie skrystalizowano wieloletnie plany zadaszenia obiektu. W 2006 przystąpiono do realizacji projektu. Dach będzie zbudowany na konstrukcji "Saturn" (która wygrała z innymi projektami m.in. "Meduza" czy "Skrzydło"). Jego powierzchnia zewnętrzna zostanie pokryta teflonem, co ułatwi bieżące utrzymywanie, konserwację i przyczyni się do wysokiej estetyki (dzięki łatwemu odprowadzaniu wód opadowych, stanie się przy okazji samo zmywalna oraz utrudni osadzanie się pyłów). Konstrukcja dachu będzie podtrzymywana przez 20 stalowych słupów ustawionych na żelbetowych fundamentach o głębokości dochodzącej do 25 metrów. Koszt całej inwestycji ma zamknąć się w kwocie 100 000 000 PLN.